Nefrit: Tajemný drahokam, který rozzáří váš outfit

Nefrit

Nefrit v historii módy

Nefrit, kámen s nádhernou zelenou barvou, fascinuje lidstvo už tisíce let. V Číně byl nefrit ceněný víc než zlato a symbolizoval moc, čistotu a nesmrtelnost. Čínští císaři nosili nefritové šperky a oděvy zdobené nefritovými ozdobami. Věřili, že jim kámen přinese štěstí a ochrání je před zlem. V Egyptě byl nefrit spojován s bohyní Isis a používal se k výrobě amuletů a posvátných předmětů. Nefritové šperky nosila i královna Kleopatra, která věřila v jejich omlazující účinky. V Evropě se nefrit stal populárním v 19. století, kdy se do módy dostaly orientální motivy. Nefritové šperky a doplňky nosila šlechta i bohatí měšťané.

Význam nefritu v různých kulturách

Nefrit, kámen s historií starší než letopočet, si vydobyl výjimečné postavení v mnoha kulturách po celém světě. Pro staré Číňany představoval nefrit symbol císařské moci, dokonalosti, nesmrtelnosti a moudrosti. Byl ceněn více než zlato a používal se k výrobě šperků, sošek, ale i zbraní pro ty nejurozenější. V mayské a aztécké kultuře symbolizoval nefrit život, plodnost a byl spojován s bohy deště a kukuřice. Vyráběly se z něj masky, amulety a obětovaly se nefritové předměty k zajištění bohaté úrody. Na Novém Zélandu je nefrit, nazývaný Maory "pounamu", považován za posvátný kámen, který propojuje lidi s jejich předky a dodává sílu a ochranu.

Typy nefritu a jejich vlastnosti

Nefrit se dělí na dva hlavní typy: nefrit jadeitový a nefrit nefrtitový. Jadeit, ceněný pro svou tvrdost a syté barvy, se nachází především v Myanmaru (Barmě). Nefrit nefrtitový, běžnější a dostupnější, se těží v Číně, Rusku a na Novém Zélandu.

Jadeit se vyznačuje vysokým leskem a odolností vůči poškrábání. Jeho barva se pohybuje od sytě zelené přes levandulovou až po bílou. Naopak nefrit nefrtitový, s matnějším povrchem, se vyskytuje v široké škále barev, včetně zelené, hnědé, žluté a černé.

Oba typy nefritu jsou v mnoha kulturách považovány za kameny s ochrannými a léčivými vlastnostmi. Jadeit symbolizuje prosperitu a štěstí, zatímco nefrit nefrtitový je spojován s klidem a harmonií.

Nefritové šperky: Náhrdelníky a přívěsky

Nefrit je v Číně ceněný kámen s dlouhou historií a hlubokým kulturním významem. Symbolizuje prosperitu, zdraví a štěstí. Není divu, že nefritové šperky, zejména náhrdelníky a přívěsky, jsou stále oblíbenější.

Náhrdelníky z nefritu se liší stylem a zpracováním. Od jednoduchých řetízků s nefritovým přívěskem až po propracované designy s mnoha kameny, existuje nefritový náhrdelník pro každý vkus. Přívěsky z nefritu jsou stejně rozmanité. Mohou mít různé tvary, jako jsou kapky, kruhy, zvířata nebo symboly.

Při výběru nefritového náhrdelníku nebo přívěsku je důležité zvážit barvu, průhlednost a celkové zpracování kamene. Nefrit se vyskytuje v různých odstínech zelené, ale i v bílé, žluté, černé a vzácně i v levandulové barvě. Průhlednost nefritu se pohybuje od neprůhledného po průsvitný.

Ať už hledáte elegantní doplněk ke svému outfitu nebo smysluplný dárek pro někoho blízkého, nefritový náhrdelník nebo přívěsek je krásnou a nadčasovou volbou.

Nefritové šperky: Náramky a prsteny

Nefrit je fascinující kámen s bohatou historií a je opředený mnoha legendami. Už po staletí je nefrit symbolem čistoty, moudrosti a klidu. Není divu, že nefritové šperky, zejména náramky a prsteny, si získaly oblibu po celém světě.

Nefritové náramky jsou elegantním doplňkem pro každou příležitost. Jemně zdůrazní zápěstí a dodají outfitu nádech luxusu. Vybrat si můžete z různých odstínů zelené, od svěží jarní zelené až po temně zelenou barvu mechu. Pro milovníky minimalismu jsou tu jednoduché náramky z leštěného nefritu, zatímco ti, kteří preferují výraznější šperky, si zamilují náramky zdobené rytím nebo drobnými kamínky.

Stejně tak i nefritové prsteny dokáží upoutat pozornost. Prsten s větším kabošonem z nefritu se stane dominantou vaší ruky, zatímco decentní prstýnek s drobným nefritovým srdíčkem je ideální pro každodenní nošení.

Péče o nefritové šperky

Nefrit je sice odolný kámen, ale i tak si zaslouží vaši péči, aby si zachoval svou krásu po mnoho let. Vyvarujte se kontaktu s chemikáliemi jako jsou parfémy, laky na vlasy nebo čisticí prostředky, které by mohly povrch nefritu poškodit. Nefritové šperky odkládejte před sportem a fyzicky náročnými aktivitami, abyste předešli poškrábání nebo nárazům.

Pro čištění nefritu postačí vlažná mýdlová voda a měkký hadřík. Po umytí šperk důkladně opláchněte čistou vodou a osušte. Nefrit uchovávejte odděleně od ostatních šperků, aby nedošlo k poškrábání. Nejlépe v samostatné krabičce nebo sáčku z měkkého materiálu.

Kde koupit kvalitní nefrit

Nákup kvalitního nefritu vyžaduje obezřetnost. Vyhněte se nákupům od neznámých prodejců a vždy požadujte certifikát pravosti. Doporučuje se nakupovat nefrit od renomovaných prodejců s dobrou reputací. Mezi důvěryhodné zdroje patří specializované obchody s drahými kameny, klenotnictví s tradicí a certifikovaní prodejci online. Před nákupem si důkladně prověřte recenze a hodnocení ostatních zákazníků.

Při výběru nefritu věnujte pozornost jeho barvě, průhlednosti a struktuře. Kvalitní nefrit má sytou, rovnoměrnou barvu, je průsvitný až neprůhledný a má jemnou strukturu bez viditelných inkluzí. Cena nefritu se odvíjí od jeho kvality, velikosti a zpracování. Pamatujte, že investice do kvalitního nefritu se vyplatí, neboť se jedná o cenný a trvalý materiál.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: móda

Autor: Lucie Havlíčková

Tagy: nefrit | druh drahokamu