Potápěčský styl s Rolex Submariner

Rolex Submariner

Ikona mezi hodinkami

Rolex Submariner, to je jméno, které rezonuje mezi sběrateli i nadšenci do hodinek. Tyto ikonické potápěčské hodinky, poprvé představené v roce 1953, se staly symbolem luxusu, odolnosti a dobrodružství. Jejich charakteristický design s otočnou lunetou, luminiscenčními indexy a robustním pouzdrem je okamžitě rozpoznatelný a inspiroval nespočet dalších potápěčských hodinek.

Submarinery se proslavily nejen svým vzhledem, ale i svou spolehlivostí. Byly navrženy tak, aby odolaly i těm nejnáročnějším podmínkám, ať už pod vodou nebo na souši. Voděodolnost, odolnost proti nárazům a přesný chod z nich dělají ideálního společníka pro profesionální potápěče i pro ty, kteří chtějí mít na zápěstí kus historie a spolehlivý nástroj.

Dnes jsou Rolex Submariner dostupné v různých variantách, od klasických ocelových modelů po luxusní verze z drahých kovů. Ať už si vyberete jakoukoli variantu, můžete si být jisti, že na vašem zápěstí se bude vyjímat ikona mezi hodinkami, která si své místo v historii hodinařiny právem zaslouží.

Historie a vývoj Submarineru

Rolex Submariner, ikona mezi hodinkami, má bohatou historii sahající až do roku 1953. V té době se potápění s přístrojem stávalo stále populárnější a Rolex, vždycky v čele inovací, viděl příležitost k vytvoření hodinek, které by splňovaly náročné požadavky profesionálních potápěčů. První model, Rolex Submariner 6204, byl představen na hodinářském veletrhu v Basileji a okamžitě vzbudil senzaci.

Tyto hodinky, vodotěsné do hloubky 100 metrů, disponovaly otočnou lunetou pro měření času ponoru a luminiscenčními indexy pro lepší čitelnost pod vodou. Submariner se rychle stal oblíbeným nástrojem potápěčů, oceánografů a námořnictva po celém světě.

V průběhu let prošel Submariner řadou vylepšení a inovací. Zvýšila se jeho vodotěsnost, zdokonalil se mechanismus a design doznal drobných, ale významných změn. Mezi nejvýznamnější milníky patří uvedení modelu Submariner 5512 s chráničem korunky v roce 1959, Submariner 1680 s datumovkou v roce 1969 a Submariner 16610 s safírovým sklíčkem v roce 1989.

Dnes je Rolex Submariner považován za jedny z nejikoničtějších a nejžádanějších hodinek na světě. Jeho nadčasový design, robustní konstrukce a spolehlivost z něj dělají symbol luxusu, dobrodružství a technické dokonalosti.

Charakteristické prvky designu

Rolex Submariner jsou ikonické hodinky, které definují estetiku potápěčských hodinek. Jejich design je okamžitě rozpoznatelný díky několika charakteristickým prvkům. Otočná luneta je jedním z nejvýraznějších rysů. Tato jednosměrně otočná luneta umožňuje potápěčům sledovat uplynulý čas ponoru a je vyrobena z odolné keramiky Cerachrom, která je odolná proti poškrábání a vyblednutí.

Dalším charakteristickým prvkem je pouzdro Oyster. Toto robustní pouzdro je vyrobeno z nerezové oceli 904L, která je známá svou odolností proti korozi a leskem. Pouzdro Oyster je vodotěsné do hloubky 300 metrů, díky šroubovací korunce a zadnímu víku. Čitelnost je pro potápěčské hodinky zásadní a Submariner v tomto ohledu nezklame. Číselník je jednoduchý a přehledný s velkými indexy a ručičkami, které jsou potaženy luminiscenčním materiálem Chromalight pro optimální viditelnost za zhoršených světelných podmínek.

Submariner jsou vybaveny safírovým sklíčkem, které je odolné proti poškrábání a zajišťuje vynikající čitelnost. Charakteristická je také zvětšovací čočka Cyclops nad datumovým okénkem, která zvětšuje datum pro snadnou čitelnost. Tyto designové prvky dělají z Rolex Submariner jedny z nejikoničtějších a nejžádanějších hodinek na světě.

Oblíbené modely a reference

Rolex Submariner, ikona mezi potápěčskými hodinkami, si za svou historii získala oblibu u mnoha osobností a stala se součástí populární kultury. Mezi nejznámější nositele patří bezesporu Sean Connery coby James Bond. Jeho Submariner s referenčním číslem 6538 se stal symbolem elegance a dobrodružství. Dalšími slavnými majiteli Submarinerů byli například Steve McQueen, Fidel Castro nebo Che Guevara. Tyto hodinky se objevily i v mnoha filmech a seriálech, například v Apokalypsa Now, Žízeň po životě nebo ve filmové sérii Mission: Impossible.

Submariner se vyrábí v mnoha variantách a referenčních číslech, z nichž některé se staly sběratelsky velmi ceněnými. Mezi nejvyhledávanější patří modely s přezdívkami "Red Submariner" (referenční číslo 1680) s červeným nápisem "Submariner" na číselníku a "Comex Submariner" (referenční číslo 5514), vyrobené pro potápěčskou společnost COMEX. Tyto a další vzácné modely Submarinerů se dnes draží za astronomické částky a svědčí o nadčasovosti a ikonickém statusu těchto hodinek.

Submariner na stříbrném plátně

Rolex Submariner, to je ikona mezi hodinkami, která si své místo na stříbrném plátně vydobyla už dávno. Jeho robustní design a spolehlivost z něj udělaly ideálního parťáka pro akční hrdiny i charismatické záporáky. Kdo by zapomněl na Seana Conneryho coby Jamese Bonda, jehož zápěstí zdobil model 6538 v bondovce Goldfinger? Nebo na legendárního Stevea McQueena ve filmu The Towering Inferno s modelem 5513? Submariner se stal synonymem pro dobrodružství, eleganci a styl, a to i mimo filmové plátno.

Jeho popularita mezi filmaři a herci jen potvrzuje nadčasovost jeho designu a kvalitu zpracování. Submariner na plátně není jen módní doplněk, ale stává se součástí charakteru postavy, vypovídá o jejím vkusu, postavení a životním stylu. Ať už se jedná o drsného detektiva, šarmantního agenta nebo charismatického padoucha, Submariner jim dodává punc výjimečnosti a nezapomenutelnosti. Ať už jste fanoušky hodinek nebo filmového plátna, Rolex Submariner vás chytne do svých osidel a nepustí.

Investice do Rolex Submariner

Rolex Submariner jsou legendární hodinky, které si získaly srdce milovníků hodinek po celém světě. Jejich nadčasový design, robustní konstrukce a spolehlivost z nich dělají vyhledávaný předmět sběratelů i investorů. Investice do Rolex Submariner může být lákavá, ale je důležité zvážit několik faktorů.

Hodnota Rolex Submariner se v průběhu let neustále zvyšuje, což z nich činí atraktivní investici. Poptávka po těchto hodinkách je vysoká a nabídka omezená, což přispívá k jejich rostoucí ceně. Je však důležité si uvědomit, že trh s luxusními hodinkami může být volatilní a ceny se mohou měnit.

Při investování do Rolex Submariner je zásadní nakupovat z důvěryhodných zdrojů. Existuje mnoho padělků a je důležité ujistit se, že kupujete originální hodinky. Doporučuje se nakupovat od autorizovaných prodejců Rolex nebo renomovaných prodejců použitých hodinek.

Stav hodinek je dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje jejich hodnotu. Hodinky v perfektním stavu s originální krabicí a doklady budou mít vyšší hodnotu než hodinky opotřebované nebo poškozené. Před investicí je vhodné nechat hodinky posoudit odborníkem, aby se ověřila jejich pravost a stav.

Cena a dostupnost hodinek

Rolex Submariner patří mezi nejikoničtější a nejžádanější hodinky na světě. Tato popularita se bohužel odráží i na jejich ceně a dostupnosti. Oficiální prodejci Rolex v České republice nabízejí základní model Submariner Date s ocelovým tahem a černým ciferníkem za cenu okolo 300 000 Kč. Cena se ale může lišit v závislosti na materiálu, provedení a dostupnosti konkrétního modelu. Například Submariner s modrým ciferníkem nebo s kombinací oceli a zlata bude stát o poznání více.

Vlastnost Rolex Submariner (Datum) Rolex Submariner (No Date)
Referenční číslo 126610LN, 124060LN (a další) 124060 (a další)
Pouzdro Oystersteel, 41 mm Oystersteel, 41 mm
Ciferník Černý, modrý, zelený s datumovkou Černý
Luneta Jednosměrně otočná, Cerachrom Jednosměrně otočná, Cerachrom
Voděodolnost 300 metrů 300 metrů
Strojek Automatický, kalibr 3235 Automatický, kalibr 3230
Rezerva chodu Přibližně 70 hodin Přibližně 70 hodin
Cena (přibližná) Od 300 000 Kč Od 280 000 Kč

Dostupnost hodinek Rolex Submariner je kapitola sama pro sebe. Vzhledem k vysoké poptávce a omezené produkci je běžné, že na některé modely čekají zájemci i několik let. Seznamy čekatelů u oficiálních prodejců jsou dlouhé a nezaručují, že se na vás dostane řada. Alternativou je nákup z druhé ruky, kde se ceny pohybují obvykle nad cenou nových hodinek. Je ale potřeba být obezřetný a nakupovat pouze od důvěryhodných prodejců s dobrou reputací, aby se předešlo riziku padělání.

Tipy pro nákup a péči

Rolex Submariner patří mezi nejikoničtější hodinky na světě a jejich pořízení je investicí. Při nákupu zvažte autorizovaného prodejce Rolex, který zaručí originalitu a záruku.

Při výběru zvažte model, materiál a stav. Submariner se nabízí v různých variantách, od klasické oceli po luxusní zlato. Zkontrolujte si referenční číslo a rok výroby, abyste si byli jisti, že odpovídají vašim představám. Stav hodinek je klíčový, zejména u starších modelů. Prověřte si historii servisních úkonů a požadujte certifikát originality.

Péče o Rolex Submariner prodlouží jeho životnost a zachová hodnotu. Pravidelně je čistěte jemným hadříkem a mýdlovou vodou. Nenoste je při sportu nebo manuální práci, abyste předešli poškrábání a nárazům. Servis svěřte autorizovanému servisu Rolex, který má zkušenosti s těmito hodinkami a použije originální díly.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: móda

Autor: Zdeněk Provazník

Tagy: rolex submariner | hodinky